„A čo ďalej?“ Najčastejšia OTÁZKA, ktorú počúvate, ak práve držíte DIPLOM v RUKE 😉

 

Pokiaľ ste práve nevyhrali v športke, nezdedili pozemky po vašich predkoch, nie ste synom Davida Beckhama… vašu budúcnosť si zrejme budete musieť vybudovať predovšetkým VY sami! Slávnostný obed s hrdými rodičmi a s diplomom v ruke si teda poriadne vychutnajte a potom nastane čas, zložiť si dole vaše ružové okuliare. Začína totiž „krutá realita a „tuhý“ boj!

Všetko sa to začalo po ukončení strednej školy, tam rozhodnutie „Čo ďalej?“ nebolo až také zložité. Každý si predsa chce predlžiť mladosť a nebrať na seba zodpovednosť. Roky na vysokej škole sa však už nevliekli ako tie na strednej a tentokrát už naozaj niet úniku a „starý známy pocit“ vás navštívil zas… A ako by toho nebolo dosť, tak aj s titulom navyše…

Ako to teda VŠETKO ZVLÁDNUŤ a NEZBLÁZNIŤ SA? 

Ponúkam vám 7 rád, ktorých som sa držala, keď som bola v rovnakej situácii.

1. Každý večer ZASPÁVAJTE s MYŠLIENKOU na to, čo sa mi DNES PODARILO urobiť a POĎAKOVAŤ sa za to.

Viem, je to ťažké, ak máte plnú hlavu toho, že ste nestihli to a to, nikde ste sa neposunuli a opäť ste „dokopy“ nič nespravili. Pokúste sa nájsť minimálne jednu vec (isto sa nájde), ktorú sa vám behom dňa podarilo spraviť, resp. splniť. Pripraviť skvelú večeru pre priateľa, vyhľadať nové internetové stránky s pracovnými pozíciami… Je potrebné totiž zaspávať s pocitom, že dnešný deň bol v niečom pozitívny a niečo sa vám predsa len podarilo.

2. Napíšte si aspoň jeden reálny CIEĽ na nasledujúci deň.

Cieľ nemusí byť vôbec veľký, stačí ak sa zaviažete sami sebe, že vec, ktorú ste už dlhšie odkladali, zajtra konečne spravíte. Je potrebné mať zadefinovanú motiváciu už len kvôli tomu, aby vás nasledujúci deň nebudili napr. kostolné zvony, ktoré ohlásili poludnie, prípadne mamin príchod z rannej zmeny. Najlepšie však bude, ak si večer pred spaním naplánujete ciele na nasledujúci deň.

3. Obklopte sa POZITÍVNYMI myšlienkami, článkami, videami od úspešných ľudí.

Prečo? Je potrebné, aby ste od rána do večera nezamýšľali nad tým, že nikdy z vás aj tak nič nebude, ale naladili sa pozitívnu vlnu a príbehy ľudí, ktorí boli možno v oveľa horšej situácii ako vy a nakoniec to zvládli, stali sa úspešnými a splnili si svoje sny. Na webe je takýchto stránok „milión“, tak si nájdite si aj vy svoju obľúbenú a čerpajte z nej energiu.

4. Minimálne DVAKRÁT do týždňa si HĽADAJTE PRÁCU MIMO DOMU, vyjdite na čerstvý vzduch a komunikujte s okolím.

Obráťte sa na známych, nikdy neviete, kto, kde a kedy vám bude vedieť pomôcť. Vyjsť na vzduch = dať sa dokopy, pekne sa obliecť, upraviť a neprepadnúť tak depresiám, ktoré sa po určitom období môžu prejaviť.

Samozrejme okrem posielania životopisov, je potrebné ísť všade, kde vás pozývajú, či už sú to narodeniny, meniny, letné party… Apropo nemusíte kupovať drahé darčeky, môžete niečo aj kreatívne vymyslieť a vyrobiť. Nápadov na darčeky, je aj na tejto stránke dosť.

5. ZNÍŽTE svoje NÁROKY na „vysnívané“ pracovné miesto.

Nezabúdajte, že nižší nástupný plat, nemusí byť prekážkou k tomu, aby ste sa svoju šikovnosťou a pracovitosťou časom dopracovali k tomu vášmu vysnívanému platu.

6. Využite PREDNÁŠKY cez net ZDARMA,  kurzy  v rámci projektu REPAS cez Úrad práce ZDARMA.

Je ich všade neskutočné množstvo na weboch, portáloch, prípadne viete zdarma navštevovať kurzy cez Úrad práce, využiť Absolventskú prax, ak ešte nemáte 26 rokov. Počas semestrov chodiť na prednášky vysokých škôl tých predmetov, ktoré vás zaujímajú. Takisto nezabudnite ani na pracovné veľtrhy vo vašom meste.

TIP na vzdelávanie zdarma TU!

7. Spíšte si VLASTNOSTI, oblasti, veci o sebe, v KTORÝCH viete, že STE minimálne DOBRÝ.

Každý sme jedinečný a asi aj tá posledná Rómka z Luníka IX. niečo vie (porodiť desať detí, hrabať sa v bedniach a nájdené železo potom speňažiť). Takže sa prestaňte ľutovať a začnite si vypisovať na papier svoje pozitíva. Ak Vás nič nenapadá, tak hoďte na svoj obľúbený facebook otázku vašim priateľom, v čom ste podľa nich dobrý, čo si na vás cenia.

Všímajte si, o aké rady vás prosia, na aké témy u vás hľadajú odpoveď. Môže to byť možno úplne banálna vec, napr. „Čo si myslíš, čo si mám dnes obliecť?“ Asi to značí, že sa vyznáte v móde a máte vkus… „Čo mám dnes variť ?“ Asi ste kreatívny v kuchyni a chcú od Vás radu. Ak neviete, čo vás baví, odpovedzte si na otázky, ktoré nájdete v článku TU!

Nedovoľte, aby pochybnosti o sebe samom, o vašej budúcnosti ovládli vaše myslenie a každodenný život, pretože čím viac ich máte, a čím viac im veríte, o to viac budete trpieť. Začnite v seba veriť, pretože koniec koncov, ak v seba neveríte Vy, tak kto potom?

Všetky články pre vás píše s láskou M♥NIKA

Pokračovanie článku si môžete prečítať TU!

Zdieľať tento článok viete aj z facebook stránky Ako prekvapiť

 

páčil sa Vám článok? pridajte komentár. :)